سنگ های ماه تولد

سنگ ماه تولد تیر، یاقوت سرخ، شکل و خواص آن

سنگ ماه تولد تیر، یاقوت سرخ، شکل و خواص آن

سنگ ماه تولد برای هر کدام از ماه‌ها متفاوت است که خصوصیات و ویژگی‌های آنها نیز با یکدیگر فرق می‌کند. هر کدام از این ویژگی‌ها و خصوصیات، ناشی از اعتقادات گذشتگان و تحقیقاتی است که در مورد سنگ‌ها انجام گرفته است. در ادامه به معرفی سنگ ماه تولد تیر و خواص آن خواهیم پرداخت.

معرفی یاقوت سرخ، اصلی‌ترین سنگ ماه تولد تیر

معرفی یاقوت سرخ، اصلی‌ترین سنگ ماه تولد تیر

اصلی‌ترین سنگ ماه تولد تیر، یاقوت سرخ به انگلیسی روبی ruby است که یک سنگ از خانواده کرندوم نیز به شمار می‌آید. درجه سختی بالای این سنگ باعث شده تا کاربرد گسترده‌ای در حوزه جواهر سازی داشته باشد. یاقوت سرخ بسیار مقاوم بوده و خیلی راحت شکسته یا خراش داده نمی‌شود. در حالی که بهترین نوع یاقوت سرخ در کشور برمه وجود دارد، امکان پیدا کردن آن در سنگ‌های رودخانه‌ای نیز وجود دارد. نادرترین یاقوت سرخ در جهان، یاقوت سرخ ستاره‌ای یا استار نام دارد که به آن خون کبوتر نیز گفته می‌شود. دلیل این نامگذاری، شباهت بالای رنگ آن به خون کبوتر می‌باشد.

ویژگی های یاقوت سرخ

یاقوت سرخ به عنوان اصلی‌ترین سنگ ماه تولد تیر، دارای انواع طیف رنگی قرمز است. درجه سختی یاقوت سرخ 9 در مقیاس موس می‌باشد که بعد از سنگ الماس که سختی 10 دارد، بالاترین سختی در بین کانی‌ها مربوط به یاقوت است. این سنگ نیز مانند یاقوت کبود از خانواده کروندوم می‌باشد. کروندوم به خودی خود بی‌رنگ است و علت اصلی رنگ در این سنگ، وجود عنصر آهن در ترکیب شیمیایی آن می‌باشد. طیف رنگی سنگ یاقوت سرخ با توجه به نوع معدن و موقعیت جغرافیایی آن متغیر است. بهترین طیف رنگی یاقوت سرخ، رنگ قرمز خالص بوده که ارزش بسیار زیادی نیز دارد.

خواص سنگ ماه تولد تیر

خواص سنگ ماه تولد تیر

خواص سنگ یاقوت سرخ سنگ ماه تولد تیر بسیار متنوع‌اند که در ادامه به برخی از مهمترین آنها اشاره خواهیم کرد.

 •  کاربرد یاقوت سرخ باعث ایجاد هیجان، شور و امید به زندگی می‌شود.
 • یکی از خواص مهم این سنگ، محافظت از انسان در برابر انرژی‌های منفی و نیت‌های بد است.
 • بسیاری از افراد در گذشته از یاقوت سرخ برای رهایی از مشکلات و آزادی استفاده می‌کردند.
 • باعث پاکسازی و تنظیم گردش خون می‌شود.
 • یکی از تاثیرات قابل توجه یاقوت سرخ، تحریک و ترشح غده آدرنال است.
 • باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شده و از بدن در برابر عفونت‌های درونی محافظت می‌کند.
 • یاقوت سرخ به عنوان سمبل برکت و جذب ثروت شناخته می‌شود.
 • همراه داشتن این سنگ باعث ایجاد حس قدرت و استقامت در افراد می‌شود.
 • باعث تقویت بینایی و گردش جریان خون در ناحیه چشم‌ها می‌شود.
 • طبق اعتقادات و دست نوشته‌های گذشته، یاقوت سرخ نقش بسیار موثری در رهایی از وابستگی‌ها و حمایت از آرزوها دارد.
 • باعث تقویت انرژی‌هایی می‌شود که برای رشد شخصیت لازم‌اند.
 • باعث بالا رفتن فشار خون پایین شده و ضعف و ناتوانی بدن را از بین می‌برد.
 • باعث جلوگیری از لخته شدن خون می‌شود.
 • از بروز سکته پیشگیری می‌کند.
 • برای درمان دردهای قاعدگی و زایمان نیز بسیار مفید است.

کاربردهای سنگ ماه تولد تیر

کاربردهای سنگ ماه تولد تیر

با توجه به رنگ و خواص سنگ ماه تولد تیر، کاربرد آن در حوزه جواهر‌سازی بسیار گسترده است. مقاومت و سختی بالای یاقوت سرخ باعث شده تا به راحتی تراش داده شود. این قابلیت به تولید‌کنندگان جواهر این امکان را می‌دهد تا از این سنگ به عنوان نگین در تولیدات خود استفاده کنند. مقاومت بالای یاقوت سرخ روی ماندگاری زیورآلات نیز تاثیرگذار است.جهت آشنایی با قیمت سنگ یاقوت سرخ یا در صورت نیاز به خرید سنگ یاقوت سرخ می‌توانید به صفحه محصولات گوهرینو مراجعه نمایید.

روش های مراقبت از یاقوت سرخ

روش های مراقبت از یاقوت سرخ

در نگهداری از سنگ ماه تولد تیر نیز مانند تمام سنگ‌های قیمتی باید به برخی از نکات توجه داشت. با توجه به درجه سختی بالای یاقوت سرخ، می‌توان برای از بین بردن آلودگی‌های سطح آن، از آب و شوینده‌های ملایم استفاده کرد. ابتدا سنگ را به مدت 10 تا 20 دقیقه داخل محلول قرار می‌دهید و سپس آن را خارج کرده و با کمک یک دستمال نرم و بدون پرز، سطح آن را خشک می‌کنید. برای جلوگیری از ایجاد خراش و حفظ زیبایی سطح این سنگ نیز بهتر است آن را در جعبه مخصوص نگهداری کرد.
سایر سنگ های ماه تولد تیر
یاقوت سرخ اصلی‌ترین سنگ ماه تولد تیر به شمار می‌آید ولی سنگ‌های قیمتی دیگری نیز به عنوان سنگ فرعی و مخصوص تیر ماه وجود دارند. در ادامه به معرفی و بررسی کلی این سنگ‌های فرعی خواهیم پرداخت.

مروارید

مروارید

بعد از یاقوت سرخ، مروارید به عنوان اصلی‌ترین سنگ ماه تولد تیر شناخته می‌شود که بافت بسیار نرمی دارد. حدود 2 درصد ساختار مروارید از آب تشکیل شده و به همین دلیل نیز نباید در یک مکان خیلی گرم نگهداری شود چون به ساختار آن آسیب وارد خواهد شد. با توجه به محبوبیت بالای مروارید در جهان، امروزه تولید آن به صورت گسترده در بسیاری از کشورهای جهان به ویژه آسیای شرقی انجام می‌گیرد. این سنگ قیمتی نماد پاکدامنی و ایمان است و باعث کمال شخصیتی انسان می‌شود. از دیگر خواص مروارید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شفاف سازی ذهن و بهتر فکر کردن افراد
 • باعث تعادل و ایجاد التیام تمام چاکرها می‌شود.
 • کمک به از بین بردن انرژی منفی در افراد
 • کمک به افراد برای مشاهده و رویارویی با حقیقت

سنگ زمرد

سنگ زمرد

سنگ ماه تولد تیر زمرد از خانواده کانی بریل می‌باشد که نامگذاری آن نیز به دلیل رنگ سبزی است که دارد. سنگ‌های زمردی که وزن آنها بالاتر از 5 قیراط باشد، دارای ارزش و قیمت بسیار بالایی در مقایسه با یک الماس بدون عیب و نقص هستند. امروزه به کمک تکنولوژی، می‌توان انواع سنگ‌های زمرد معمولی را به رنگ و شکل‌های مختلف، تغییر داد. البته زمرد اصل از ارزش بسیار بالایی برخوردار است که بسیار کمیاب نیز می‌باشد.
این سنگ ماه تولد تیر، نماد دانش و آگاهی است و باعث می‌شود تا صاحب آن روی اهداف خود تمرکز داشته باشد. از مهمترین خواص زمرد، می‌توان به حفظ ایمنی، ریکاوری بدن بعد از یک بیماری خاص، بهبود ریه‌ها و درمان درد عضلانی اشاره کرد. انرژی بالایی که در این سنگ وجود دارد باعث نیرو بخشی به قلب، چشم ها، سیستم عصبی و ایمنی بدن می‌شود.

سنگ مون استون

سنگ مون استون

یکی دیگر از سنگ‌های قیمتی که به عنوان سنگ ماه تولد تیر شناخته می‌شود، مون استون است. نام دیگر آن سنگ ماه می‌باشد که دلیل آن نیز درخشش آبی و سفید آن است. طبق اعتقادات و بررسی‌های انجام شده، این سنگ با ماه، الهه مادر و شهود ارتباط بسیار نزدیکی دارد. این امر باعث شده تا تاثیرات قابل توجهی در درمان بیماری‌ها و مشکلات زنانه داشته باشد. این سنگ برای مشکلات زنان در خصوص زایمان، شیردهی به نوزاد، آبستنی، تولید مثل و یائسگی بسیار مفید است.
مون استون به عنوان سنگ ماه تولد تیر، از اهمیت و ارزش بالایی در کشور هندوستان برخوردار است. بسیاری از افراد در این کشور، این سنگ را مقدس و محترم می‌شمارند و امکان نمایش آن فقط روی یک پارچه مخصوص وجود دارد. طبق افسانه‌هایی که در بین هندی‌ها وجود دارد، هنگام کامل شدن ماه، این سنگ دارای انرژی جادویی است که می‌تواند به متولدین تیر ماه بدهد. بسیاری از افراد در هندوستان، مون استون را به عنوان سنگ خوش اقبالی می‌شناسند و اعتقاد دارند که می‌توان آینده خود را در آن دید.

محصولات ماه تولد تیر:

انگشتر رولکسی یاقوت سرخ مردانه نقره دست ساز کد 374

5,900,000 تومان
انگشتر رولکسی یاقوت سرخ مردانه با نگین با کیفیت مناسب، جنس رکاب این انگشتر مردانه، نقره عیار 925 و دست

انگشتر رولکسی یاقوت سرخ مردانه نقره دست ساز کد 375

6,900,000 تومان
انگشتر رولکسی یاقوت سرخ مردانه با نگین با کیفیت مناسب، جنس رکاب این انگشتر مردانه، نقره عیار 925 و دست

انگشتر یاقوت سرخ مردانه نقره کد 409

1,900,000 تومان
انگشتر یاقوت سرخ مردانه با نگین با کیفیت مناسب، جنس رکاب این انگشتر مردانه، نقره عیار 925 است که با

انگشتر زمرد مردانه نقره کد 408

2,600,000 تومان
انگشتر زمرد مردانه با نگین با کیفیت مناسب، جنس رکاب این انگشتر مردانه، نقره عیار 925 است که با رادیوم

انگشتر زمرد زنانه نقره کد 394

1,700,000 تومان
انگشتر زمرد زنانه نقره با کیفیت سنگ مناسب، جنس رکاب این انگشتر زنانه، نقره عیار 925 است که با رادیوم

انگشتر زمرد زنانه نقره کد 392

980,000 تومان
انگشتر زمرد زنانه نقره با کیفیت سنگ مناسب، جنس رکاب این انگشتر زنانه، نقره عیار 925 است که با رادیوم

دیدگاهتان را بنویسید