خواص سنگ ها

سنگ اوپال چیست؟ انواع و خواص سنگ اوپال

سنگ اوپال چیست؟ انواع و خواص سنگ اوپال

یکی از سنگ‌های قیمتی که محبوبیت بسیار بالایی نیز دارد، سنگ اوپال است. دلیل اصلی محبوبیت این سنگ در بین بسیاری از افراد، خواص و زیبایی بی‌نظیر آن می‌باشد. این سنگ از دیدگاه سنگ‌شناسی یک ماده معدنی به شمار می آید که دلیل آن نیز شکل آمورفی است که دارد. در ادامه به بررسی کامل اوپال، خواص، شارژ و نحوه نگهداری آن خواهیم پرداخت.

معرفی سنگ اوپال

سنگ اوپال در دسته‌بندی سنگ های نرم قرار داشته که در ترکیبات آن، سیلیس و آب وجود دارد. با توجه به درصد بالای آب که در ترکیب این سنگ وجود دارد، دارای مقاومت بسیار کمی است. درجه سختی اوپال 5.5 تا 6.5 در جدول موس است. این سنگ انواع و رنگ‌های مختلفی دارد که از محبوب‌ترین آنها می‌توان به نمونه‌های سیاه، آبی و آتشین و سفید اشاره کرد. هر کدام از این نمونه‌ها دارای ویژگی‌ها و زیبایی‌های مخصوص به خود هستند ولی گران‌ترین نوع این سنگ در جهان، نمونه های سیاه هستند که در استرالیا استخراج می‌شوند.

تاریخچه سنگ اوپال

اوپال (Opal) یک کلمه هندی است و سنگ اوپال به معنی سنگ مشتق شده یا قیمتی می‌باشد. این سنگ به طلسم خوشبختی معروف بوده و به دلیل هفت رنگ بودن آن، مورد استفاده بسیاری از افراد به ویژه هنرمندان قرار می‌گیرد. اولین سنگ‌های اوپال در کشور استرالیا کشف شده و به همین دلیل نیز این سنگ به عنوان سنگ ملی آن کشور شناخته می‌شود. همه انواع آن در رنگ بندی‌های متنوع، دارای خاصیت انعکاس نور هستند که همین ویژگی نیز باعث می‌شود تا این سنگ حالت رنگین کمانی داشته باشد.

خواص سنگ اوپال

از نظر خواص، سنگ اوپال نیز مانند تمام سنگ‌های قیمتی دیگر دارای خواص مختلفی است که ارزش آن را چند برابر می‌کند. شما برای بهره بدن از خواص سنگ اوپال می‌توانید آن را به صورت گردنبند اوپال زنانه یا در صورت علاقه به انگشتر آن را به صورت انگشتر اوپال زنانه یا مردانه استفاده کنید. در ادامه به برخی از مهمترین خواص این سنگ ارزشمند اشاره خواهیم کرد.

 • یکی از مهمترین خواص سنگ اوپال، تقویت ویژگی‌های فردی مثل اعتماد به نفس است.
 • اوپال به عنوان یک سنگ فریبنده شناخته می‌شود که می‌تواند عواطف و احساسات عاطفی را تشدید کند.
 • در گذشته از این سنگ برای درمان تب و عفونت استفاده می‌شد.
 • برخی از افراد اعتقاد دارند که استفاده از این سنگ برای درمان دردهای کلیوی بسیار مناسب است.
 • یکی دیگر از خواص مهم این سنگ، بهبود سیستم ایمنی بدن می‌باشد چون باعث ایجاد تعادل در هورمون ها و مقاومت بدن در برابر بیماری‌های عفونی می‌شود.
 • یکی از خواص سنگ اوپال تسکین سردرد است.
 • یکی دیگر از خواص فوق‌العاده سنگ اوپال، تسکین درد است. از این سنگ می توان برای کاهش دردهای مختلف از جمله درد زایمان استفاده کرد.

تشخیص سنگ اوپال اصل

روش‌های مختلفی برای تشخیص سنگ اوپال اصل از مصنوعی وجود دارد که یکی از این روش‌ها، وجود حفره‌هایی است که در نمونه‌های مصنوعی وجود دارد. در نمونه های مصنوعی، حفره‌های منظمی کنار هم وجود دارد که سطح داخلی سنگ شبیه پوست مار مشاهده می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که برای دیدن حفره‌ها لازم است سنگ اوپال را با لوپ ببینید. تراکم در نمونه‌های مصنوعی بسیار کمتر از نمونه اصل است و همین امر نیز باعث می‌شود تا وزن سنگ مصنوعی از اصل کمتر باشد. البته به کمک لوپ نیز می‌توان تفاوت نمونه‌های طبیعی و مصنوعی را متوجه شد. در نمونه‌های مصنوعی، تراکم رنگ منظم‌تر از نمونه‌های طبیعی یا اصل است.

سنگ اوپال برای چه ماهی است؟

سنگ اوپال یکی از سنگ‌های مهم و اصلی برای متولدین مهر ماه به شمار می‌آید. این سنگ بسیار کمیاب بوده و بافت بسیار شکننده ای نیز دارد. کمیاب بودن این سنگ در طبیعت باعث شده تا از قیمت بالایی برخوردار باشد. وجود تکه های سیلیس در بافت این سنگ باعث ایجاد زیبایی منحصر به فرد آن شده است. سنگ ماه تولد مهر در برابر تغییرات دمایی بسیار حساس می باشد. سنگ اوپال سنگ اصلی ماه تولد مهر می باشد. این سنگ بسیار کمیاب بوده و بافت بسیار شکننده ای نیز دارد. کمیاب بودن این سنگ در طبیعت باعث شده تا از قیمت بالایی برخوردار باشد. وجود تکه های سیلیس در بافت این سنگ باعث ایجاد زیبایی منحصر به فرد آن شده است. سنگ ماه تولد مهر در برابر تغییرات دمایی بسیار حساس می باشد.

شارژ و پاکسازی سنگ اوپال

یکی از موارد بسیار مهم و حساس در خصوص سنگ اوپال، نحوه شارژ یا پاکسازی آن می‌باشد. برای شارژ این سنگ باید آن را داخل پنبه یا درون آب قرار داد. این سنگ را نمی‌توان برای شارژ مانند بسیاری از سنگ های قیمتی دیگر از نور خورشید یا نور خیلی ضعیف هم استفاده کرد. روش پاکسازی نمونه‌های یکپارچه و چند لایه نیز به صورت زیر می‌باشد.

 • برای تمیز کردن اوپال‌های یکپارچه، می توان سنگ را چند دقیقه در محلول آب و صابون نگهداری کرد و سپس با پارچه ای که پرز ندارد، سطح آن را خشک کرد.
 • در تمیز کردن سنگ‌های اوپال چند لایه نیز می‌توان از پارچه‌ای مرطوب و بدون پرز برای پاک کردن سطح آن استفاده کرد.

روش نگهداری سنگ اوپال

قرار گرفتن سنگ اوپال در مقابل نور خورشید یا در تماس با مواد شیمیایی باعث تخریب بافت آن خواهد شد. برای نگهداری آن نیز رعایت برخی از موارد الزامی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

 • اوپال را نباید در محیط هایی که تغییرات دمایی بالایی دارد یا هوای آن بسیار خشک است، نگهداری کرد.
 • مکان نگهداری اوپال باید مرطوب باشد. برای ایجاد یک فضای مرطوب، می توان چند قطره آب به کیسه مخصوص جواهرات پاشید و سپس سنگ را در آن قرار داد. برای
 • ماندگاری این رطوبت نیز پیشنهاد می‌شود که کیسه جواهرات را داخل یک پلاستیک قرار دهید.
 • این سنگ را نباید نزدیک سایر سنگ‌های قیمتی نگهداری کرد. تماس سایر سنگ ها با اوپال باعث ایجاد خراش در سطح آن می‌شود.
 • سنگ های دو یا سه لایه اوپال را نباید داخل آب قرار داد چون احتمال باز شدن چسب آنها وجود دارد.
 • انواع سنگ اوپال را نباید در دستگاه‌های پاک کنندگی قرار داد. گرما و ارتعاشی که از این دستگاه‌ها ایجاد می‌شود، می‌تواند باعث ایجاد ترک و شکاف در بافت آنها شود.
 • پیشنهاد می شود که سنگ‌ها هر دو ماه یکبار با روش‌هایی که در قسمت پاکسازی به آن اشاره شد، تمیز شوند. این کار باعث حفظ درخشش آنها می‌شود.

کشورهای محل استخراج سنگ اوپال

یکی از ویژگی‌ها و مشخصاتی که در خصوص سنگ‌های قیمتی اهمیت دارد، محل استخراج آنها می‌باشد. هر کدام از انواع سنگ با توجه به منبع و محل استخراجی که دارند می‌توانند ویژگی‌ها و ارزش متفاوتی داشته باشند. بزرگترین معادن استخراج این سنگ در کشور استرالیا قرار دارند که اولین معادن نیز به شمار می‌آیند. به همین دلیل سنگ اوپال به عنوان سنگ ملی استرالیا هم شناخته می‌شود. کشور مکزیک نیز دومین کشور در استخراج انواع آن به شمار می‌آید که با کیفیت ترین اوپال آتشین را دارد. اگر به دنبال محکم ترین سنگ‌های اوپال هستید باید دنبال نمونه هایی باشید که در برزیل استخراج شده‌اند. دیگر کشورهای شناخته شده در استخراج سنگ های مرغوب شامل: ژاپن ،اندونزی، گواتمالا و آمریکا می‌باشند.

قیمت سنگ اوپال

قیمت سنگ اوپال به عوامل مختلفی مثل تعداد رنگ، کیفیت رنگ، پخش منظم رنگها و سایز آن بستگی دارد. در صورتی که تمایل دارید نحوه دقیق قیمت گذاری سنگ اوپال را بدانید روی این لینک کلیک نمایید. قیمت سنگ اوپال

خرید سنگ اوپال

جهت خرید سنگ اوپال طبیعی می‌توانید با توضیحات و آموزش‌هایی که در این صفحه گفتیم اقدام به خرید آن نمایید. البته اگر توانایی شناخت سنگ اوپال طبیعی و با کیفیت و قیمت مناسب را ندارید می‌توانید از مراکز و منابع معتبر اقدام به خرید آن نمایید. ما در سایت گوهرینو نمونه‌ سنگ‌های اوپال طبیعی و با کیفیت مختلف و متنوع را برای خرید شما قرار داده‌ایم که شما می‌توانید با خیال آسوده سنگ یا انگشتر یا گردنبند اوپال مورد نظر خودتان را انتخاب و خرید نمایید. جهت خرید سنگ اوپال اینجا کلیک نمایید.

محصولات اوپال گوهرینو:

نگین اوپال سفید طبیعی کد 120

3,580,000 تومان
نگین اوپال سفید شیری طبیعی اصل با رنگ طبیعی با وزن 7 قیراط و ابعاد 16 میلی متر در 11

نگین اوپال سیاه طبیعی کد 121

2,200,000 تومان
نگین اوپال سیاه اصل طبیعی (اوپال بلک) balck opal با رنگ طبیعی و رنگ و کیفیت بسیار عالی با وزن

نگین اوپال سیاه طبیعی کد 118

850,000 تومان
نگین اوپال سیاه اصل طبیعی (اوپال بلک) balck opal با رنگ طبیعی با وزن 1.7 قیراط و ابعاد 12 میلی

انگشتر اوپال زنانه نقره کد 399

990,000 تومان
انگشتر اوپال زنانه نقره با سنگ اوپال بلک و کیفیت عالی، جنس رکاب این انگشتر زنانه، نقره عیار 925 است

گردنبند اوپال نقره زنانه کد 297

3,490,000 تومان
گردنبند اوپال نقره زنانه با سنگ اوپال طبیعی بلک ، نقره آب رادیوم شده و سیاه نمی شود. وزن 3.98

نگین اوپال سفید طبیعی کد 119

2,880,000 تومان
نگین اوپال سفید شیری طبیعی اصل با رنگ طبیعی با وزن 6.7 قیراط و ابعاد 15 میلی متر در 13

گردنبند اوپال نقره زنانه کد 294

1,250,000 تومان
گردنبند اوپال نقره زنانه با سنگ اوپال طبیعی بلک ، نقره آب رادیوم شده و سیاه نمی شود. وزن 3.36

انگشتر اوپال زنانه نقره کد 400

1,100,000 تومان
انگشتر اوپال زنانه نقره با سنگ اوپال بلک و کیفیت عالی، جنس رکاب این انگشتر زنانه، نقره عیار 925 است

دیدگاهتان را بنویسید